Alexey Mikhailichenko, ukraiński piłkarz: biografia, rodzina, kariera sportowa

Aleksiej Michajłowicz - słynny radziecki i ukraiński piłkarz. Grał w reprezentacji ZSRR. Największa popularność osiągnęła w Kijowie "Dynamo". Po ukończeniu kariery sportowej przeszedł na coaching. Przez dwa lata kierował drużyną narodową Ukrainy.

Wczesna kariera

Alexey Mikhailichenko urodził się w Kijowie 30 marca 1963 roku. Od dzieciństwa czułem ochotę na sport, szczególnie na piłkę nożną. Gdy zbliżył się do swojego wieku, wstąpił do młodzieżowej szkoły sportowej. Jak wszyscy chłopcy z Kijowa, marzyłem o graniu w lokalnym Dynamo (Kijów) i spełniło się marzenie Alexeya.

Alexey Mikhailichenko

Do gry dla zespołu młodzieżowego rozpoczął się w 1973 r. Aleksiej Mikhailichenko. Piłkarz grał na pozycji pomocnika. Od 10 do 18 lat zawodnik grał w drużynach juniorskich różnych lat, ciągle będąc na ołowie funkcjonariuszy dorosłego Dynama. W 1981 roku wreszcie pozwolono mu grać w głównej drużynie.

W Kijowie "Dynamo"

W debiutanckim sezonie w składzie rodzimego klubu Mikhailichenko od razu zadebiutował w Premier League. Ale często nie pojawiał się na boisku - rywalizacja była oburzająca. Zespół był jednym z liderów sezonu, w wyniku czego, wygrywając 22 zwycięstwa w 34 meczach, odniósł zwycięstwo w mistrzostwach Związku Radzieckiego. Najbliższy prześladowca - Moskwa "Spartak" - za 7 punktów. Dzieje się tak pomimo faktu, że w tym czasie przyznano tylko dwa punkty za zwycięstwo.

W 1982 roku sukces się nie powtórzył, chociaż Dynamo (Kijów) znów było blisko mistrzostwa. W ostatniej rundzie drużyna Kijowa pokonała Ararata Erewana z wynikiem 3: 2. Los złotych medali zależał od gry w Moskwie "Spartak", która zabezpieczyła trzecie miejsce, z Dynamo Mińsk, który walczył o mistrzostwo. W meczu Białorusini wygrywali 4: 3 z dużą ilością bramek.

Dynamo Kijów

W 1983 roku Aleksiej Mikhailichenko jest już pełnoprawnym graczem w głównej drużynie, jednak zespół nie radzi sobie tak dobrze. Kolejny ukraiński klub stał się w tym sezonie triumfem - Dniepropietrowsk Dnipro, który zdobył mistrzostwo. "Biało-niebieski" zajął tylko 7 miejsce.

Znów mistrzowie

Kievans, kierowany przez Michajłowiczkę, byli w stanie powrócić do poprzedniego poziomu w 1985 roku. Pewna gra przez cały sezon - i kolejne mistrzostwa. Moskwa "Spartak" ma 2 punkty do tyłu. W następnym roku "Dynamo" ponownie stał się faworytem i zwycięzcą tylko dzięki ówczesnemu limitowi losowania. Pod koniec sezonu w Kijowie i Moskwie punkty "Dynamo" były jednakowe. I remisy - o 11. Ale Moskale tracą jeden punkt, podczas gdy Ukraińcy nie. Faktem jest, że w regulaminie był jeden wyjątek - jeśli podczas meczu dwóch lub więcej graczy zostało powołanych do reprezentacji narodowej, gra nie mieściła się w limicie. Aleksiej Mikhailichenko mówił w Kijowie przed 1990 rokiem. Wtedy to udało mu się wygrać z drużyną czwarte złoto mistrzostw ZSRR. W sumie dla zespołu spędził 137 meczów, w których strzelił 39 goli.

Kariera w Europie

Po upadku Związku Radzieckiego wielu piłkarzy decyduje się spróbować szczęścia w zagranicznych klubach. Mikhailichenko Aleksiej Aleksandrowicz nie był wyjątkiem i zagrał we Włoszech. Ukraiński pomocnik staje się graczem "Sampdoria" z Genui, który w zeszłym sezonie wygrał Puchar Włoch. Dlatego w nowym klubie od razu działa w europejskiej konkurencji. W pierwszej rundzie Włosi spotykają się z niemieckim "Kaiserslautern" i przegrywają na wyjeździe 0: 1. Spotkanie powrotne jest podyktowane przez klub Mikhailichenko. Wynik 2: 0 dało wyjście do następnego etapu.

W 1/8 finału "Sampdoria" łatwo poradzić sobie z greckim "Olympiakos" (1: 0, 3: 1). W walce o osiągnięcie półfinału, niespodziewanie przegrywa z polską "Legią" 0: 1. W drugiej fazie Genueńczycy mieli wiele okazji, aby naprawić sytuację, ale gra zakończyła się remisem - 2: 2.

Mikhailichenko Aleksiej Aleksandrowicz

Tymczasem w mistrzostwach Włoch sprawa w "Sampdoria" ewoluowała dobrze. Mimo domowej porażki bezpośrednich konkurentów w walce o medale "Genua" i "Torino" (z tym samym wynikiem 1: 2), zespół pewnie doprowadził sprawę do pierwszego zwycięstwa w swojej historii w serii "A". Okropne "Milan" i "Inter" za 5 punktów. Pomocnik Mikhailichenko, którego biografia została uzupełniona o kolejny tytuł mistrza, znacząco przyczynił się do ogólnego sukcesu. Zagrał 24 mecze, w których strzelił trzy gole.

Mglisty albion

Pomimo sukcesu, po zakończeniu sezonu Mikhailichenko przenosi się do Mistrzostw Szkocji. Otrzymuje zaproszenie od jednego z liderów - zespołu Glasgow Rangers. W pierwszym sezonie w nowym klubie ukraiński pomocnik ustanawia pewien rekord. Został mistrzem trzeciego roku z rzędu, a wszystkie kraje są inne.

Prawdopodobnie najłatwiej było wygrać Mistrzostwa Szkocji. "Rangers" ominęli najbliższego prześladowcę, drużynę "Hart of Midlothian", o 9 punktów. W tym samym czasie na sezon strzelił 101 bramek.

W sumie Ukrainiec spędził pięć sezonów w Szkocji, zdobywając pięć tytułów mistrzowskich. W 1993 roku "Aberdeen" stracił 9 punktów, aw następnym - tylko 3. Walka była trudna. W 1995 r. Motherwell stał się drugim, 15 punktami straty. W ostatnim roku występu Mikhailichenko w Szkocji, Rangers zostali zmuszeni do Celticu, który był 4 punktami w tyle na mecie.

Alexey Mikhailichenko piłkarz

Szkoci w Lidze Mistrzów

W głównym turnieju Pucharu Europy Starego Świata Mikhailichenko grał już z Dynamo Kijów. Jednak występ z mistrzem Szkocji był zupełnie inny. W sezonie 1992/1993 Rangers pierwszy znokautował duński Lyngby (1: 0, 2: 0), następnie angielski Leeds (2: 1, 2: 1) i dostał się do turnieju grupowego. Rywalami byli francuski "olimpijczyk", belgijski "Brugge" i rosyjski CSKA. Szkoci nigdy nie przegrali, ale 4 remisy nie pozwoliły im zająć pierwszego miejsca. Stracili ostatnią szansę w ostatniej rundzie, grając 0: 0 w losowaniu z CSKA. Francuzi poszli do finału "Marcel".

W sezonie 1993/1994 drużyna zstąpiła już na etapie 1/16 finału, w zaciętej walce, przegrywając z bułgarskim "Levskim" tylko dzięki liczbie bramek zdobytych w obcym polu (3: 2, 1: 2). W 1994 zmieniono system losowań turniejowych. W fazie grupowej zaczęło grać 16 drużyn. Szkoci się nie kwalifikowali, tracąc grecki AEK (0: 2, 0: 1).

W swoim ostatnim sezonie gry dla Rangersów Mikhailichenko i zespół udali się na scenę grupową, pokonując Anorthosis na Cyprze (1: 0, 0: 0). Grupa miała się spotkać z Dortmundem "Borussią", włoskim "Juventusem" i rumuńskim "Steaua". Po otrzymaniu dwóch miażdżących porażek od Włochów (0: 4 i 1: 4), Szkoci stracili szansę na opuszczenie grupy. Nie wygrywając ani jednego zwycięstwa, zakończyli ostatnie. Mychajlienko zakończył grę 110 meczów dla Rangersów, w których strzelił 20 bramek. W 1996 roku ukończył zawodową karierę piłkarską w wieku 33 lat.

W reprezentacji ZSRR

Największy sukces w drużynach narodowych Michaiłyczenko osiągnął, grając dla ZSRR. W 1988 r. Wyjechał na Igrzyska Olimpijskie w Seulu.

Biografia Michaiciczenko

W pierwszym meczu drużyna radziecka rozegrała bezbramkowy remis z gospodarzami. W meczu z Argentyńczykami w 7. minucie otwarty Igor Dobrovolsky a dwudziestego drugiego Michaiłyczenko podwoiła prowadzenie. Na ćwierć godziny przed końcem gry Alfaro zagrał jedną piłkę, ale mieszkańcy Ameryki Południowej nie osiągnęli więcej. Na ostatnim spotkaniu przeciwko Amerykanom Michaiłyczenko i dwukrotnie. Najpierw otworzył wynik w pierwszych dziesięciu minutach, aw 48. minucie ustanowił wynik 4-0 na tablicy wyników. Jednak tak przekonującego zwycięstwa nie można było wygrać, przed końcem spotkania Amerykanie odzyskali dwa gole. Ale ZSRR nadal opuścił grupę z pierwszego miejsca.

W 1/4 finału australijska drużyna została pokonana 3: 0. I znowu Dobrovolsky wyróżnił się, po realizacji dwóch kar, i Mikhailichenko. Półfinał z Włochami nie był łatwy. Konto otworzyło się dopiero w 50. minucie i zrobiło to Wirdis. Dobrovolsky zdołał zdobyć piłkę powrotną 10 minut przed końcem normalnego czasu, przesuwając mecz na czas przeszły. Dodatkowe pół godziny rozpoczęło się dla sowieckich piłkarzy z powodzeniem - już w 92. minucie Narbekovas poprowadził drużynę przed sobą, a na 106. Michaiłiczenko uzyskał wynik 3: 1. Jednak po kilku minutach Karnneval zagrał jedną piłkę, ustalając ostateczny wynik 3: 2 na korzyść ZSRR.

W decydującym pojedynku brazylijscy gracze stawili czoła sowieckiemu graczowi i ponownie musieli się odegrać po bramce Romario w pierwszej połowie. W połowie drugiego Dobrovolsky wyrównał wynik. Decydującym celem w dogrywce był Yury Savichev. Mykhaylichenko strzelił 5 goli w turnieju.

Życie osobiste

Aleksiej Mikhaylichenko poznał swoją przyszłą małżonkę w młodości. Rodzina futbolisty powstała z związku z Inną, którą poznał, gdy miał 13 lat. Po 6 latach oficjalnie się ożenili. Rok później urodziło się ich pierwsze dziecko, Aleksey. Mój syn grał kiedyś w piłkę nożną, ale ostatecznie zdecydował się wybrać inną drogę dla siebie. W 2004 r. Mikhailichenko miał drugie dziecko - otrzymał imię Matvey.

Rodzina Alexeya Mikhailichenko

Podczas swojego życia sportowiec zdobył nie tylko puchary sportowe i medale. Alexey Mikhailichenko ma nagrody rządowe. Od 2004 do 2016 r. Otrzymał trzy stopnie ukraińskiego Orderu Zasługi, aw 1989 r. Order Przyjaźni Narodów.

W poście coachingowym

W 2012 roku Mikhailichenko - trener Dynamo FC (Kijów) Z początku pomagał Oleg Błochin, a następnie został mianowany dyrektorem sportowym. Z młodzieżową drużyną Ukrainy zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Europy. W finale nie udało się pokonać tylko reprezentacji Holandii.

Nagrody im. Alexeya Michajiczynki

W 2008 został mentorem drużyny narodowej. Debiut był towarzyskim meczem z Cyprem, który zakończył się remisem - 1: 1. Mikhailichenko musiał zakwalifikować się do Pucharu Świata. Drużyna rozpoczęła od ciężkiego zwycięstwa nad Białorusią, Szewczenko strzelił jedynego gola z rzutu karnego. Potem przyszło bardziej pewne zwycięstwo nad Kazachstanem (3: 1) i bezbramkowy remis z Chorwatami. Wiosną 2009 r. Na Wembley doszło do porażki z angielskiego 1: 2, a zwycięscy gracze strzelili zwycięskiego gola na 5 minut przed końcem spotkania. W czerwcu Ukraińcy nie mogli utrzymać zwycięskiego wyniku w grze gości przeciwko Chorwatom - 2: 2.

Wśród niewypałów wyboru - zero losowania w Mińsku. W przedostatniej rundzie drużyna Mikhailichenko odniosła historyczne zwycięstwo nad Anglikami w domu, jedyną bramkę strzeloną przez Nazarenko w pierwszej połowie. Jednak dla Brytyjczyków straty te były jedyne, oni z pewnością zajęli pierwsze miejsce, a Ukraińcy poszli na baraż.

Trener FC Dynamo Kijów

Rywale zdobyli Greków. Mecz w Atenach zakończył się bezbramkowym remisem, a w meczu powrotnym Salpingidis strzelił jedynego gola w połowie pierwszej połowy. Dla Mikhailichenko ten mecz był ostatnim na stanowisku głównego trenera. Teraz pracuje w systemie Dynamo Kijów.