Najlepszy trener w Europie - Vicente del Bosque

29.05.2019

Vicente del Bosque jest znanym hiszpańskim piłkarzem, który stał się znany na całym świecie jako trener. Na tym stanowisku udało mu się wygrać wszystkie najważniejsze tytuły w świecie futbolu. Del Bosque - mistrz świata, mistrz Europy, dwukrotny zwycięzca Ligi Mistrzów, zwycięzca mistrzostw Hiszpanii. Wśród dziesięciu najlepszych europejskich trenerów w historii piłki nożnej według UEFA.

Kariera piłkarza

Vicente del Bosque

Vicente del Bosque urodził się w Salamance w 1950 roku. Rozpoczął swoją karierę jako zawodnik w Realu Madryt, w którym znalazł się, gdy tylko skończył 18 lat. Tę rolę odegrał legendarny prezydent Santiago Bernabéu, który przewodził klubowi od 35 lat.

Jednak pierwszy zespół del Bosque dostał dopiero po 6 latach. W tym czasie zmienił nawet role, przechodząc z ataku na pomoc.

W swoim pokoleniu był jasnym piłkarzem Vicente del Bosque. Piłkarz jest szczególnie pamiętany z powodu szybkiego dryblingu i ekstremalnej bezkompromisowości w sztukach walki.

Były epizody, które go wcale nie pomalowały. Jeden z nich - walka z angielskim napastnikiem Kevinem Keeganem, który w tym czasie był zwolennikiem niemieckiego "Hamburga".

W "Real" del Bosque spędził 17 lat. W tym czasie rozegrano 312 meczów, w których strzelił 14 bramek. Pomocnik reprezentacji Hiszpanii został powołany, ale w większości zdecydował się na zastępstwo. Spędził w sumie 18 meczów, w których strzelił jednego gola.

W poście coachingowym

Biografia z Vicente del Bosque

Vicente del Bosque, którego biografia była ściśle związana z piłką nożną, pomyślał o swojej karierze trenerskiej, będąc jednocześnie zawodnikiem. W wieku 27 lat otrzymał licencję trenerską, a później nauczył się podstaw tego zawodu, pozostając jednocześnie ważnym piłkarzem.

W 1999 roku został trenerem Realu Madryt. W mistrzostwach sprawy nie układały się zbyt dobrze, w pierwszym sezonie udało nam się zająć tylko piąte miejsce. Ale na scenie europejskiej klub Vicente del Bosque odniósł sukces. Madryt rozpoczął występy w Lidze Mistrzów od fazy grupowej. Pierwszy mecz na greckiej trasie "Olympiakos" był skuteczny, nieprzewidywalny i zakończył się remisem 3: 3.

Następnie klub królewski pokonał dom norweskiego "Molde" i odniósł zwycięstwa z "Portem". Wszyscy zdecydowali liderów gry z Olympiakos. Real Madryt wygrał 3-0, a Porto przegrał 0-1. W rezultacie Hiszpanie doszli do playoffów z pierwszego miejsca.

W drugiej fazie grupowej walka była jeszcze trudniejsza. Real Madryt rozpoczął od dwóch zwycięstw nad Dynamo Kijów i Norwegiem Rosenborg, ale potem dwukrotnie przegrał z Bayernem Monachium, 2: 4 i 1: 4. Po 4 rundach głównym rywalem o opuszczenie grupy byli Ukraińcy, z których Real miał po 6 punktów.

Spotkanie w Santiago Bernabeu pomiędzy nimi zakończyło się remisem, 2: 2. "Real" opuścił grupę z drugiego miejsca dzięki wynikom osobistych spotkań.

W 1/4 finału "Real" zaświtała trudna konfrontacja z angielskim "Manchester United". Mecz w Hiszpanii zakończył się bezbramkowym remisem, Real Madryt wygrał z wynikiem 3: 2.

W półfinałach 3 z 4 drużyn to Hiszpanie. "Valencia" zajmowała się "Barcelona", a "Real" tym razem był w stanie przejść niemiecką "Bawarię" - 2: 0 i 1: 2.

W finale Morientes otworzył wynik w pierwszej połowie, aw drugim McNaman i Raul zapewnił pewne zwycięstwo Real Madryt, 3: 0.

Był w stanie zjednoczyć gwiezdny zespół i osiągnąć swój znaczny sukces Vicente del Bosque. Statystyki mówią same za siebie. "Real" ma większe szanse na zdobycie punktów i od tego czasu zespół zbierał tytuły co sezon.

Tytuły mistrzowskie

Statystyki Vicente del Bosque

W 2001 roku drużyna była w stanie wygrać tytuł mistrza. Madryt spędził sezon bardzo pewnie, wyprzedzając najbliższego napastnika, "Deportivo" z A Coruña, o 7 punktów.

W sezonie 2001/02 zespół ponownie triumfalnie startował w Lidze Mistrzów. W grupie Real Madryt pod przewodnictwem del Bosque rozpoczął z 4 zwycięstwami, w tym nad Moskwą "Lokomotiw" - 4: 0, i zabezpieczył wyjście z grupy. W ostatnich dwóch rundach "Real" rozluźnił się, a nawet przegrał z "pracownikami kolei" z wynikiem 0: 2, ale nadal pozostał pierwszy.

W drugiej fazie grupowej zespół grał jeszcze pewniej, grając tylko raz w losowaniu. W finale Hiszpanie stawili czoła Leverkusen "Bayer". W ciągu pierwszych 15 minut zespoły wymieniły się celami. Zwycięski gol na koniec pierwszej połowy zdobył Zinedine Zidane. Vicente del Bosque został dwukrotnym zwycięzcą Ligi Mistrzów.

W reprezentacji Hiszpanii

Vicente del Bosque piłkarz

W hiszpańskiej drużynie narodowej del Bosque przybył w 2008 roku. Reprezentacja narodowa grała bezbłędnie w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata, wygrywając 10 meczów na 10. W Belgii i Turcji Del Bosque był gorszy podczas spotkania, ale w ostatnich minutach szukał zwycięstwa.

Na Mundial, Hiszpanie opuścili grupę, przegrywając na początku z Szwajcarem z wynikiem 0: 1. Wszystkie mecze w playoffach wygrywają, zdobywając jedyny gol.

W decydującej konfrontacji musieli walczyć z Holendrami. Tym razem nikt nie może zdobyć gola. Sprawa trafiła do rzutu karnego, ale Iniesta strzelił 116 minut. Więc del Bosque stał się jednym z najbardziej udanych trenerów w historii hiszpańskiego futbolu.

Następnie wygrał Mistrzostwa Europy. Skończył karierę trenerską w 2016 roku.