Eric Abidal: biografia piłkarza, życie osobiste, kariera sportowa

29.05.2019

Eric Abidal jest znanym francuskim piłkarzem. Wykonuje na pozycji lewego obrońcy. W swojej karierze grał w klubach francuskich, hiszpańskich i greckich. Osiągnął najwyższe wyniki w drużynie narodowej w 2006 roku, kiedy został wicemistrzem świata.

Biografia piłkarza piłkarskiego

Eric Abidal urodził się we Francji w Lyonie w 1979 roku. Grał dla zespołu młodzieżowego z tego miasta "Lyons-Dyusher".

Eric Abidal

W najwyższej lidze mistrzostw Francji było 21 lat w "Monako". Drużyna w tym czasie zajęła miejsce w środku klasyfikacji, aw 2002 roku zajęła 15 miejsce, będąc zaledwie 6 punktami ze strefy spadkowej. Pod koniec sezonu obiecujący obrońca był w "Lille". Spędził tu dwa lata, kończąc na 10 miejscu w mistrzostwach.

Tytuł mistrzowski

Pierwszą poważną drużyną, która grała Erica Abidala, był "lew" z miasta, w którym się urodził. W pierwszym roku w nowej drużynie zdobył swoją pierwszą mistrzynię Francji w swojej karierze. Jego klub bardzo pewnie spędził cały sezon. W 38 meczach wygrał 22 zwycięstwa. Najbliższy prześladowca, który był poprzednim zespołem Abidal - "Lille", "Lion" ominął 12 punktów. Ten sukces pozwolił zespołowi grać w europejskich rozgrywkach w następnym roku, a Abidal debiutował w Lidze Mistrzów. Zespół pewnie przeszedł turniej grupowy. Francuzi pokonali Real Madryt z wynikiem 3: 0, a remis w meczu powrotnym był ich jedyną stratą punktów. W 1/8 finału holenderski "PSV" został zmieciony z wynikiem 1: 0 na imprezie i 4: 0 - w domu. Zespół zakończył drogę do sukcesu w ćwierćfinale. W domu "Milan" zdołał rozegrać remis, ale na "San Siro" gospodarze byli silniejsi (3: 1).

reprezentacja Francji w piłce nożnej

Tymczasem w mistrzostwach krajowych sytuacja nie była gorsza niż w poprzednim sezonie. Zmieniło się tylko prześladowców, a ostateczna luka widowiskowa jeszcze się zwiększyła. "Lion" ponownie stał się mistrzem. Drugi tym razem był "Bordeaux", za 15 punktów. Kolejna wyprawa do Pucharu Europy, w której wziął udział Eric Abidal, była mniej udana. Na etapie grupowym znowu musiał walczyć z "Real", i znowu z powodzeniem. Znów nastąpiło zwycięstwo w domu (2: 0) i remis na przyjęciu. Jednak nie można było przekroczyć 1/8 finału. Ponownie włoski zespół wszedł w drogę. Tym razem "Roma".

W sezonie 2006/07 został trzykrotnym mistrzem Francji Eric Abidal. Piłkarz był jednym z głównych filarów obrony. W dużej mierze dzięki niemu "Lion" ominął najmniej w mistrzostwach - 27 goli w 38 meczach. Drugi zakończył "Marcel". Złote medale "Liontsy" ponownie wydane na długo przed ostatnią rundą. Zaletą było 18 punktów.

W mistrzostwach Hiszpanii

W połowie 2007 roku Eric Abidal podpisał kontrakt z jedną z najbardziej znanych i odnoszących sukcesy drużynami na świecie - hiszpańską "Barcelona". Jego transfer kosztował 15 milionów euro. "Barcelona" w sezonie 2007/08 doprowadziła do walki o miejsce na podium, ostatecznie zajmując trzecie miejsce. Madryt został mistrzem "Real", a drugie miejsce zdobył "Villarreal". Abidal do końca sezonu osiadł w drużynie, stając się jednym z głównych graczy.

Eric Abidal piłkarz

Pierwszy sukces w mistrzostwach Hiszpanii przyszedł w przyszłym roku. Barcelona wygrała 27 meczów z 38, wyprzedzając Real Madryt o 9 punktów. Baskowie osiągnęli poważne osiągnięcia, strzelając 105 bramek. W sumie "Barcelona" Eric Abidal, którego biografia jest w dużej mierze powiązana z tym klubem, wygrał 4 mistrzostwa w Hiszpanii.

Sukcesy w Pucharze Europy

W sezonie 2008/09 zespół grał znakomicie w Lidze Mistrzów. W tym samym czasie zespół rozpoczął trzecią rundę kwalifikacyjną. W domu Hiszpanie pokonali polską "Wisłę" z wynikiem 4: 0 i pozwolili sobie przegrać na imprezie z minimalnym wynikiem. Turniej grupowy Basków wygrał dość pewnie, przegrywając tylko w ostatnim meczu z Donieckiem "Szachtar" z wynikiem 2: 3.

W 1/8 finału "Barcelona" spotkała się z byłym zespołem Abidala - "Lwem". Wynik był 1: 1 we Francji i 5: 2 w domu. Najbardziej intensywną konfrontacją było powrotne półfinałowe spotkanie z angielskim "Chelsea". Gra w Camp Nou zakończyła się bezbramkowym remisem. W domu, Brytyjczycy otworzyli wynik już w 9 minucie i praktycznie doprowadzili sprawę do zwycięstwa. Piłka powrotna Iniesta strzelona w trzeciej minucie, dodana do czasu głównego.

Eric Abidal biografia

W finale, Katalończycy pokonali inną angielską drużynę - "Manchester United" z wynikiem 2: 0. Erik Silven Abidal w drużynie Barcelony ponownie wygrał Ligę Mistrzów - w sezonie 2011/12. W finale Hiszpanie ponownie oparli się angielskiemu "Manchesterowi United". Tym razem drużyna Abidal wygrała 2-0.

Choroby Francuza

Podczas występów dla "Barcelony" w Abidal pokazał poważne problemy zdrowotne. W 2009 roku zdiagnozowano świńską grypę, a dwa lata później - guz wątroby. Mimo długotrwałego leczenia, Katalończycy nie zaczęli łamać umowy z francuskim obrońcą, a ostatecznie powrócił do służby. W 2012 roku został uznany za najcenniejszego gracza w klubie. W tym samym czasie, pod koniec sezonu, Abidal musiał przerwać swoją karierę. Rozpoznano u niego nowotwór złośliwy. Wracając do rangi, nie mógł wygrać miejsca w sercu klubu. Trenerzy stracili wiarę w niego. Wkrótce Abidal stał się wolnym agentem.

Mistrzostwa Świata w Niemczech

We francuskim zespole Abidal zadebiutował w 2004 roku. Został wybrany do Pucharu Świata wraz z zespołem. W grupie Francuzi nie doznali ani jednej porażki, ale Szwajcarzy i Izraelczycy pokazali te same liczby. Drużyna Abidala zdobyła pierwsze miejsce dzięki pięciu zwycięstwom, podczas gdy rywale wygrywali tylko 4 razy. Reprezentacja Francji w piłce nożnej otrzymała bilet na Mistrzostwa Świata w Niemczech. Turniej grupowy Francuzów rozpoczął się od bezbramkowego remisu w Szwajcarii. Potem na koniec brakowało zwycięstwa nad Koreą Południową. Na ostatnim spotkaniu trzeba było wygrać, a Francuzi poradzili sobie z tym zadaniem. Bramki zdobyły Vieira i Henri. Drużyna reprezentacji Francji opuściła grupę z drugiego miejsca.

Olympiacos Piraeus

Pierwszymi rywalami w playoffach byli Hiszpanie. W połowie pierwszej połowy z miejsca karnego otworzyli wynik. Jednak przed przerwą partnerzy Abidala wyrównywali. W końcu strzelił gole Vieira i Zidane. Dzięki bramce Henri na początku drugiej połowy, Brazylijczykom udało się wyeliminować z turnieju. W półfinałach Portugalczyk pomógł golowi Zidane. W decydującym pojedynku Francja spotkała się z Włochami. Abidal wszedł na boisko w pierwszym składzie. Wynik na samym początku gry z rzutu karnego otwiera Zinedine Zidane. Jednak rywale wkrótce odzyskać. Zdobyty Materazzi. Więcej bramek w dogrywce i dogrywce nie było. Los tytułu został rozstrzygnięty w rzutach karnych. Abidal zbliżył się do piłki z wynikiem 3: 1 na korzyść Włochów (David Trezeguet popełnił błąd). Kopnięcie Abidal było bezbłędne, ale nie udało im się wyrównać wyniku w serii. W rezultacie otrzymali tylko srebrne medale.

Darmowy agent

Po opuszczeniu Barcelony Abidal stał się wolnym agentem. Podpisał kontrakt z francuskim "Monaco", który kiedyś rozpoczął swoją zawodową karierę. Z "Monegasques" grał przez cały sezon, zdobywając opaskę kapitana. W 2014 roku Eric przeszedł do greckiego mistrzostwa. Jego nowym klubem był Olympiakos (Piraeus), na który spędził 9 meczów, choć nie strzelił goli. Pod koniec 2014 roku piłkarz oficjalnie ogłosił koniec swojej kariery sportowej.

Nagrody i tytuły

Podczas swojej kariery Abidal 3 razy został mistrzem Francji, trzy razy wygrał Super Bowl. W "Barcelonie", oprócz 4 tytułów mistrzowskich, dwukrotnie wygrał Puchar, trzy razy Super Bowl, dwa razy Ligę Mistrzów, Superpuchar Europy UEFA i mistrzostwo świata w klubie.

Eric Silven Abidal

Abidalowi udało się również zostać mistrzem Grecji w ramach Olympiakosu. W klubach grałem w 320 meczach, w których strzeliłem 6 bramek. W sumie jest 22 trofeów. W 2007 roku został ogłoszony Gracza Roku przez UEFA. 68 meczów spędzonych w reprezentacji Francji. Głowy nie są punktowane.

Obecnie Eric Abidal jest żonaty i ma trzy córki. Wiadomo, że piłkarz przyjął islam.