Dobra, użyteczna lekcja bez przygotowania nie wytrzymuje. Dlatego tak ważne jest, aby przemyśleć swój ruch z góry. Federalny Standard Stanowy Edukacji Ogólnej podkreśla, że proces uczenia się powinien być zorganizowany tak, aby uczniowie mogli osiągać ogólne wyniki kulturowe, osobiste i poznawcze. Dlatego istnieje kilka ogólnych wymagań, jak przygotować plan lekcji.
Każdy kompetentny nauczyciel przed przeprowadzeniem lekcji sporządza swój szkic. Co oznacza ten termin? Od czasów studenckich każdy przyzwyczaił się do tego, że streszczenie to informacja, którą właśnie wysłuchano na piśmie. W świecie pedagogicznym wszystko jest inne. Streszczenie (lub, innymi słowy, plan lekcji) jest sporządzany z góry i służy jako pewne wsparcie, wskazówka dla nauczyciela. Łączy zebrane informacje o tym, na czym lekcja jest poświęcona, jak jest zbudowany, jaki sens nosi w sobie, jaki jest jego cel, w jaki sposób osiąga się ten cel.
Po pierwsze, plan lekcji jest potrzebny nauczycielowi. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych nauczycieli, którzy z powodu braku doświadczenia mogą wpaść w zakłopotanie, zapomnieć o czymś lub nie wziąć tego pod uwagę. Oczywiście, jeśli jest starannie przemyślany z wyprzedzeniem, w jaki sposób przekazywać informacje uczniom, jakie ćwiczenia konsolidować, jak je realizować, wówczas proces uczenia się będzie znacznie szybszy i bardziej jakościowy.
Często uwagi do lekcji muszą być prezentowane przez dyrektorów szkół, ponieważ jest to bezpośrednie odzwierciedlenie pracy nauczyciela, jak wiele metod nauczania odpowiada wymaganiom szkoły i programu nauczania. Notatki wyraźnie pokazują mocne strony nauczyciela, a także jego błędy metodologiczne i pominięcia.
Trudno jest sformułować ogólne wymagania, które powinny spełniać wszystkie scenariusze lekcji. Rzeczywiście, wiele zależy od dzieci, ich wieku, poziomu rozwoju, rodzaju lekcji i oczywiście samego podmiotu. Plan lekcji języka rosyjskiego radykalnie różni się od planu lekcji, na przykład w otaczającym świecie. Dlatego nie ma jednolitego zjednoczenia w pedagogice. Istnieje jednak kilka ogólnych wymagań dotyczących tego, jak powinien wyglądać plan lekcji:
Z reguły nauczyciel, realizując plan lekcji, musi przemyśleć każdą drobną rzecz. Do tego ile czasu zostanie poświęcone na wdrożenie każdego z elementów planu. Konieczne jest zarejestrowanie wszystkich uwag, wypowiedziane przez nauczyciela, i udzielenie im zamierzonych odpowiedzi uczniów. Wszystkie pytania zadawane przez nauczyciela również powinny być jasno określone. Nie jest zbyteczne określanie sprzętu, z którym ma pracować na lekcji. Jeśli lekcja dotyczy niektórych ulotka lub nauczyciel pokazuje dla jasności prezentację, zdjęcia itp., wszystko to powinno być dołączone do zarysu lekcji w formie drukowanej i elektronicznej. Podsumowanie musi kończyć się podsumowaniem i zadaniami domowymi.
Dla siebie nauczyciel może wykonać plan w dowolnej formie. Mogą to być tylko notatki, indywidualne wskazówki, sugestie lub szczegółowy scenariusz. Niektóre schematycznie przedstawiają niezbędne informacje. Jeśli chcesz przekazać podsumowanie w celu sprawdzenia uprawnień, najbardziej popularnym formularzem jest tabela. Jest to bardzo wygodne i intuicyjne.
Krótki plan lekcji. 5 klasa
Przedmiot: język rosyjski.
Temat: przymiotnik.
Typ lekcji: połączony.
Cel lekcji: zapoznanie studentów z nową częścią mowy.
Główne zadania:
Wyposażenie: tablica, kreda, ulotki, stoły.
Przebieg lekcji:
Zwróć uwagę, że wszystkie punkty lekcji muszą być szczegółowo opisane przez nauczyciela, aż do każdej repliki. Ponadto przed każdym elementem należy wpisać maksymalny czas, który zostanie przydzielony każdemu z nich. Tak więc nie będzie sytuacji, w której lekcja dobiegnie końca, a tylko połowa z tego, co zaplanował nauczyciel, zostanie wykonana.
Nie wszystkie notatki będą takie same. Wiek uczniów jest bardzo ważny, gdy mówimy o planach lekcji. Na przykład klasa 6 może odbierać nowe informacje w standardowej formie. To wtedy nauczyciel wyjaśnia zasadę, pisze ważne materiały na tablicy, a następnie sugeruje serię ćwiczeń, aby wypracować i skonsolidować temat. W przypadku klasy 2 ta opcja będzie nieskuteczna. W przypadku dzieci zwykle wprowadza się nowe w formie gry lub przy pomocy materiałów wizualnych.
Podajmy przykład innego podsumowania.
Temat : powtórka materiału gramatycznego.
Typ lekcji: połączony.
Cel lekcji: umocnienie umiejętności w zakresie tłumaczenia zdań z mowy bezpośredniej na pośrednią.
Główne zadania:
Wyposażenie: tablica, kreda, prezentacja, magnetofon.
Przebieg lekcji:
Jak widać z tego przykładu, elementy planu lekcji nie mają jasnej lokalizacji. Standardowy test pracy domowej można wykonać na początku lekcji, w środku, lub można ukończyć lekcję w ten sposób. Dla nauczyciela najważniejsze jest, aby nie bać się eksperymentowania, wymyślania i wprowadzania czegoś nowego w każdej lekcji, aby lekcja dla dzieci była interesująca i wyjątkowa. Więc czekali z niecierpliwością. W zależności od wybranego typu, plan lekcji będzie również zależny. Stopień 7 (w przeciwieństwie do na przykład od młodszych uczniów) pozwala budować aktywność poza polem. Powtórzenie badanych może odbywać się w formie gry lub zawodów. Możesz dać uczniom możliwość pokazania swoich umiejętności poprzez niezależną pracę. Najważniejsze jest, aby zrozumieć, jaki rodzaj aktywności będzie pasował do konkretnej klasy, konkretnej grupy uczniów (musisz uwzględnić zarówno wiek, jak i ogólne wyniki w nauce na zajęciach).
Podsumuj wszystkie powyższe. Instrukcje krok po kroku dotyczące tworzenia planu lekcji będą wyglądać tak:
8. Podsumowując.
Etapy lekcji mogą być ułożone w dowolnej kolejności, uzupełniane lub prezentowane selektywnie podczas lekcji.
Nie zapominajcie, że po pierwsze, streszczenie nie jest potrzebne władzom, nie dyrektorowi, nie dyrektorowi, a nie studentom. To jest narzędzie robocze i pomocnik nauczyciela. I nie chodzi tu o doświadczenie, a nie możliwość eksperymentowania na miejscu. Nikt nie zadaje sobie trudu, aby przynieść nowość, radość z lekcji. Nauczyciel może zrobić żart, podać przykład z życia (i, oczywiście, nie warto pisać w zarysie). Ale w każdym przypadku musi istnieć plan lekcji. 8 klas, które masz, 3 lub 11 - to nie ma znaczenia! Klasa jest aktywna lub pasywna, przechwytuje "w locie" lub potrzebne są długie wyjaśnienia - to nie ma znaczenia! Zrób to z zasady - przygotuj plan przed każdą lekcją. Zbędny to zdecydowanie nie będzie.