Jurij Borzakowski: biografia, zdjęcia i ciekawe fakty

27.03.2020

Biegacze z Kenii, Etiopii i Afryki Północnej zajmują zdecydowanie najwyższe pozycje w biegu na średnim dystansie. Rzadko którykolwiek Europejczyk jest w stanie przeniknąć przynajmniej do pierwszej dziesiątki biegaczy na świecie. Im bardziej znaczące są osiągnięcia sportowca Jurija Borzakowskiego, mistrza Europy, olimpijskiego triumfatora i wielokrotnego zdobywcy mistrzostw świata. Jednak fani nie docenili sportowca za pewne nagrody: każdy wyścig z jego udziałem stał się prawdziwym thrillerem, w którym ostateczny wynik zawsze był odkładany na ostatnie sekundy.

Mistrz szarpnięcia

Niedoświadczeni fani uważają, że w dyscyplinach biegowych wszystko zależy wyłącznie od kondycji fizycznej sportowca, a każda rasa jest po prostu konkurencją szybkości. Jednak taktyczna walka pomiędzy zawodnikami zajmuje ważne miejsce w zawodach w biegu na średnim dystansie. Pod tym względem niezrównanym mistrzem i prawdziwym arcymistrzem z lekkoatletyki był Jurij Borzakowski.

Zawodnik, który z powodzeniem pokonał długi dystans, miał dużą prędkość wybuchową. Yuri Borzakovskiy Nie chcąc się angażować w walkę w głównej grupie rywali na dystans, tubylec regionu moskiewskiego wolał spokojnie pokonać 500 metrów za wszystkimi, a następnie, pokonując ostatnią turę, zwrócił swoją doskonałą prędkość i ruszył do przodu z tyłu zniechęconych konkurentów.

W ten sposób Jurij Borzakowski odniósł zwycięstwo na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 roku i wygrał wszystkie swoje nagrody w ten sam sposób. Wraz ze swoim mentorem starannie przestudiował możliwości swoich przyszłych rywali i bardzo dokładnie określił tempo biegu na odległość oraz decydujący moment ostatniego zrywu.

Od piłki nożnej po lekkoatletykę

Jurij Borzakowski urodził się w obwodzie moskiewskim w 1981 roku w małym miasteczku Kratowo. Jego rodzice to zwyczajni ludzie. Mama pracowała jako dozorca, a jej ojciec przekręcił kierownicę na śmieciarkę. Yura została nazwana na cześć Gagarina, odkąd się urodził dzień kosmonautyki.

Aktywny, energiczny chłopiec nie mógł usiedzieć w miejscu, uwielbiał grać w piłkę nożną i stale zniknął na podwórku. Yuri Borzakovsky, którego biografia mogła zostać uformowana inaczej, wpadł w lekki atletyk niemal przez przypadek. Gdy przybył na stadion, zobaczył grupę chłopców grających w piłkę nożną i dołączając do nich, zapisał się do firmy. Yuri uczęszczał na treningi z przyjemnością, rozwijał się z niewiarygodną prędkością, a w wieku dwunastu lat zdobył nawet przydomek Kenijczyk. Borzakovsky Yuri

Nawiasem mówiąc, to kenijscy biegacze byli idolami dzieci chłopca, podziwiał ich niewiarygodne cechy fizyczne i znał na pamięć osiągnięcia najlepszych sportowców.

Szukaj siebie

Fantastyczne fizyczne dane pozwoliły Jurkowi spróbować swoich sił w dość szerokim spektrum dyscyplin biegowych. Z natury dobre serce doskonale dostarczało tlen do organizmu, zapewniając wytrzymałość. Biegacz był doskonale rozwinięty fizycznie: prawie 50% masy nóg stanowiły czyste mięśnie. Biografia Yuri Borzakovsky'ego

Dzięki doskonałej prędkości, biegł doskonale na długich dystansach sprinterskich, a nawet brał udział w zawodach w wyścigu na 200 m. Nadal jednak przechodząc różne opcje, Jurij Borzakowski zatrzymał się na średnich dystansach. Wytrzymałość na duże prędkości w połączeniu z doskonałym szarpnięciem wykończenia pozwoliła mu uzyskać najlepszy sposób na udowodnienie, że jest w wyścigu na 800, 1000, 1500 m.

Mniejsze exploity

To było w odległości 800 m, że Yury Borzakovsky zdobył swoją pierwszą poważną międzynarodową nagrodę. Pomógł mu w tym rodzimym murze. Na Światowych Igrzyskach Młodzieży, które odbyły się w Moskwie w 1998 roku, zdobył złoty medal na dystansie 800 m, a także dodał srebrny medal w odległości 1500 m.

Na krajowej scenie Jurij Borzakowski również był niepowstrzymany. Został mistrzem kraju wśród młodych mężczyzn na dystansie 1500 mi wygrał turniej juniorski, biorąc udział w wyścigu na 400 m. Mistrz Yuri Borzakovskiy Niemniej jednak było już jasne, że najjaśniejsze perspektywy dla niego zostały otwarte dokładnie na osiem metrów.

Wspinaczka gwiezdna lekkoatletyka

Okres świetności tych, którzy pozostali, czyli specjaliści od biegu na średnim dystansie, przychodzi z wiekiem, ponieważ ci arcymistrzowie zdobywają mistrzostwo w lekkoatletyce z doświadczeniem. Jednak Yuri Borzakovsky, atleta o wybitnej sylwetce i wybitnej inteligencji, zaczął wygrywać dość wcześnie. W wieku 18 lat został zwycięzcą w dorosłym mistrzostwie Rosji, a następnie w tym samym roku wygrał Mistrzostwa Europy wśród juniorów.

Rok później Jurij Borzakowski osiągnął poważny międzynarodowy poziom, zdobywając złoto na Mistrzostwach Europy w Halach. Po odnowieniu swoich osobistych umiejętności latem, pewnie wygrał bilet na swoją pierwszą Olimpiadę, która odbyła się w Sydney w 2000 roku.

W tamtych latach wydawało się, że hegemonia afrykańskich sportowców w biegu na średnim dystansie została ustanowiona na zawsze. Od czasów legendarnego Bolotnikova i Kutów europejscy pozostali praktycznie nie mieli żadnych osiągnięć na poważnym poziomie. Jednak Yuri Borzakovsky stopniowo stał się najbardziej realną gwiazdą kontynentu w lekkoatletyce. Po wczorajszym dziecku w wieku 19 lat udało się dostać do finału olimpiady w Sydney, rywalizując na równych warunkach z najlepszymi, zaczęli mówić o nim jako o ewentualnym zwycięzcy kolejnych gier w Atenach.

Główne zwycięstwo w karierze

Przed sezonem olimpijskim Yuri Borzakovsky nabrał rozpędu i konsekwentnie wygrywał w dużych turniejach. W 2003 roku zadebiutował na Mistrzostwach Świata, gdzie zatrzymał się o krok od złota. Warto zauważyć, że wielu ekspertów nie mówiło, że afrykański biegacz wygrał, ale Borzakowski stracił zasłużone złoto.

Na Olimpiadzie w Atenach był już uważany za jednego z głównych pretendentów do zwycięstwa, pomimo obecności takich gigantów, jak Wilson Kipketer, Mbulaeni Mulaudzi.

Finał 800m był jedną z najbardziej spektakularnych transmisji telewizyjnych Igrzysk w Atenach. Yury Borzakovskiy wybrał swoją ulubioną taktykę i utrzymał większość dystansu za plecami głównych zawodników. Jednak w pewnym momencie wydawało się, że zawodnik był już za późno, aby zrobić ostatni zryw. 50 m do mety, był beznadziejnie w tyle za zawodnikami, ale Yuri rzucał się jak wiatr i dosłownie pół metra przed słynnymi rywalami na mecie.

Życie po zwycięstwie olimpijskim

Wygrywając na Igrzyskach w Atenach, Jurij Borzakowski zdecydowanie wszedł do elity lekkoatletyki i zyskał prawdziwie status gwiazdy. Jednak ciężko pracujący sportowiec nie zwolnił i nadal ciężko pracował na treningach, aby osiągnąć nowe zwycięstwa. W 2005 roku został drugim na Mistrzostwach Świata, dwa lata później zdobył brązowy medal, przegrywając z rywalami w wolnym finale taktycznym.

Kilka miesięcy przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie w 2008 roku Yuri Borzakovsky (800 metrów z rzędu) pokazał swój drugi wynik na turnieju komercyjnym. Był w świetnej formie i był uważany za jednego z pretendentów do zwycięstwa, ale porażka czekała go w stolicy Chin. Pokonawszy kwalifikacje z trudem, w półfinałowym wyścigu Yuri pokazał tylko trzeci wynik i nie dotarł nawet do finału. Yuri Borzakovskiy jogging 800 m Sam wyjaśnił swoją porażkę, nieudaną aklimatyzację i błędy w przygotowaniach do igrzysk olimpijskich.

Po fiasku w Chinach Yuri Borzakovskiy występował na najwyższym poziomie od kilku lat. W 2011 roku udało mu się zdobyć brązowy medal na Mistrzostwach Świata, mimo że do tego czasu wyrosło pokolenie utalentowanych i głodnych, aby wygrać sportowców.

Wybitny zawodnik zakończył swoją aktywną karierę w 2014 roku, ale nie pożegnał się ze sportem, po roku wyjechał na trening.

Yuri Borzakovskiy i jego rodzina

Mistrz olimpijski Ateny spotkało się z żoną Iriną w przedszkolu. Poznawszy się za piętnaście lat, postanowili się nie rozstawać i ożenili się w dość młodym wieku. By the way, jego narzeczona również wcześniej zajmowała się lekkoatletyką. Yuri Borzakovskiy i jego rodzina Od tego czasu mieli dwóch synów, z których najstarszy jest również lekkoatletykiem i już wygrał juniorskie turnieje.