Konstantin Beskov: biografia, rodzina, dzieci, kariera piłkarska, praca jako trener, data i przyczyna śmierci

23.03.2019

Konstantin Beskov - słynny radziecki piłkarz i trener. Był znany z gry w Dynamo Moskwa na pozycji napastnika, trenował większość słynnych klubów stolicy, a także reprezentację Związku Radzieckiego. Skończył karierę w mistrzostwach Rosji w połowie lat 90. Jego ostatnim miejscem pracy był metropolitalny "Dynamo".

Rodzina

Konstantin Beskov urodził się w Moskwie. Urodził się w 1920 roku. Jego ojciec, Ivan Grigoryevich, pracował w różnych moskiewskich fabrykach jako zwykli robotnicy, większość czasu poświęcał firmie Elektroprovod. Matką bohaterki naszego artykułu była Anna Michajłowna.

Konstantin Beskov tuż po drugiej wojnie światowej, w 1946 r., Ożenił się z Valerią Nikołajewną, która była o osiem lat młodsza od niego. Ślub odbył się po powrocie bohatera naszego artykułu ze słynnej trasy po Anglii. Jego żona była aktorką, ukończyła GITIS.

Już w 1947 roku Konstantin Beskov miał dzieci. Mieli córkę, Ljubowa, który został tłumaczem z angielskiego i nauczycielem. W 1967 roku wyszła za mąż za napastnika moskiewskiego "Dynama" Wiktora Votolovsky'ego. Ale małżeństwo się nie powiodło, rozwiedli się po półtora roku, para nie miała dzieci.

W 1972 r. Jej drugim współmałżonkiem został napastnik CSKA Moskwa Władimir Fedotow, z którym została do śmierci w marcu 2009 r. Jak powiedział Ljubow Beskova w wywiadzie, przyczyną śmierci jej męża była głęboka depresja, w którą wpadł po opuszczeniu stolicy Spartak i FC "Moskwa".

Dzieciństwo i młodość

Konstantin Beskov zainteresował się futbolem w wieku 6 lat, gdy po raz pierwszy przyszedł na stadion ze swoim wujem. Na początku poprowadził piłkę na podwórku z rówieśnikami, w połowie 1928 roku jego matka zaprezentowała mu prawdziwy piłkarski pocisk.

W 1934 został wysłany do nastoletniego zespołu w fabryce Khrunichev. Od 1935 roku zaczął grać w drużynie futbolowej w parku dla dzieci Tagansky, był nawet kapitanem. W 1936 roku drużyna ta zdobyła mistrzostwo Moskwy w klubach dla dzieci.

Co ciekawe, równolegle w tym samym czasie entuzjastycznie grał w hokeja z piłką.

Kariera zawodowa

W 1937 roku w drużynie "Hammer and Sickle" pojawia się piłkarz Konstantin Beskov. Jego pierwszym dorosłym klubem jest Moscow Metallurg, dla którego występował w latach 1938-1940. na pozycji napastnika.

W tym czasie drużyna gra w Wyższej Lidze Mistrzostw Krajowych. W 1938 roku Beskov wygrała z brązowymi medalami. To prawda, to szóste miejsce, aw 1940 roku "Metallurg" nie wylatuje tylko dlatego, że "Lokomotywa" z Tbilisi została usunięta z turnieju. W sumie dla tego zespołu spędził 44 mecze, w których strzelił trzynaście bramek.

W 1940 r. Konstantin Beskov, którego zdjęcia znajdują się w tym artykule, wzywa do służby w oddziałach granicznych. Wyjeżdża do Mołdawii.

W Moskwie "Dynamo"

Trener Konstantin Beskov

W 1941 r. Został zapisany do stolicy "Dynamo". Udaje mu się nawet rozegrać jeden mecz na pozycji napastnika lewostronnego przeciwko CDKA. Po rozpoczęciu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

W czasie wojny przebywał w Moskwie. Część, w której służył, miała służbę patrolową w mieście. Wkrótce był częścią osobnej brygady z karabinami maszynowymi do celów specjalnych.

Kariera w stolicy "Dynamo" została wznowiona w 1944 roku. W skład tego zespołu wygrał pierwsze powojenne mistrzostwa, a także stał się mistrzem ZSRR w 1949 roku.

Wycieczka po Wielkiej Brytanii

Biografia Konstantina Beskova

W biografii Konstantina Beskova dużą rolę odegrała brytyjska trasa, którą Dynamo wyruszył w listopadzie 1945 roku. Wyjazd ten miał silny wpływ na rozwój całego radzieckiego futbolu, a jego pomyślny wynik był kolejnym dowodem na konkurencyjność graczy ZSRR na najwyższym poziomie, co wpłynęło na wejście Związku Piłki Nożnej Związku Radzieckiego do FIFA.

Pierwsza rozgrywka odbyła się w Londynie Chelsea 13 listopada 1945 roku. Beskov został wydany w głównej części. Na początku Brytyjczycy mieli wyraźną przewagę, wygrywając break z wynikiem 2: 0. Jednak w połowie drugiej połowy przez pięć minut, Dynamo wyrównał. W 77 minucie ponownie pojawia się "Chelsea", ale ostatecznie Bobrov nadal redukuje pierwszy mecz z remisiem 3: 3.

Następnym rywalem "Dynamo" był walijski klub "Cardiff City". Punktacja została otwarta w szóstej minucie przez Bobrowa, a dziesiątego, Beskov zdobył. Radzieccy piłkarze byli silniejsi niż przeciwnicy. Pod koniec meczu Beskov zdobył cztery gole, a Bobrov i Arkhangelsky strzelili hat-tricka. Łącznie 10: 1 na korzyść "Dynamo".

21 listopada radziecki klub spotkał się z londyńskim "Arsenałem". Start był dobry dla Dynamo, Bobrov otworzył wynik w pierwszej minucie. To prawda, że ​​Brytyjczycy przejęli inicjatywę i do końca pierwszej połowy byli 3: 1. Gol Beskova w szatni zmniejszył do minimum lukę na koncie. Druga połowa spotkania rozpoczęła się szybkim golem z Solovyova, a Bobrov w 63. minucie dał Dynamo trzecie zwycięstwo w trasie - 4: 3.

Finałem było spotkanie ze szkockim klubem "Rangers". W pierwszej połowie kartsev strzelił podwójnego, ale przeciwnik zagrał jedną bramkę przed przerwą, aw drugiej połowie Young zmniejszył mecz do remisu, 2: 2.

Olimpiada

W 1955 r. Beskoł z niewymaganym obrażeniem został włączony do sowieckiej drużyny podczas igrzysk olimpijskich w Helsinkach.

Z powodu zbiegów okoliczności został zwolniony na boisku w 1/8 finału przeciwko Jugosławii. W tym czasie radzieccy piłkarze zdołali już wyeliminować Bułgarów (2: 1), a Jugosłowianie mieli Indian (10: 1).

Na początku gry Jugosłowianie mieli przytłaczającą przewagę. Reprezentacja ZSRR po pierwszej połowie, przegrywając 0: 3. W pierwszej minucie drugiej połowy spotkania Jugosławia ponownie zdobywa bramkę, Bobrov wygrywa jedną piłkę, ale w 59. minucie wynik 1: 5.

W beznadziejnej sytuacji radzieccy piłkarze ratują tę grę. Skutecznie dostarcza róg Beskov, po tym jak strzelili trzy bramki, w tym decydującą piłkę w 89 minucie Aleksandra Pietrowa. Wyniki 5: 5 i powtórka.

W drugim meczu Beskov ponownie trafia do pierwszego zespołu. Teraz sowieccy gracze szybko otwierają punktację, co sprawia, że ​​Bobry są w szóstej minucie. Przed przerwą Jugosłowianie przejmują inicjatywę, a w 54. minucie Tchajkowski ustala wynik końcowy na 1: 3. Po tym fiasku, drużyna narodowa została rozbita, gracze stracili swoje tytuły, Beskov stracił honorowego mistrza sportu, który został mu zwrócony w 1953 roku.

W 1954 roku ukończył swoją zawodową karierę. Początkowo Konstantin Iwanowicz Beskov miał nadzieję studiować naukę. Zaczął nawet pisać rozprawę w Instytucie Wychowania Fizycznego, ale z powodu niskich stypendiów wrócił do piłki nożnej.

Na moście szkoleniowym

Z początku Beskov został włączony do reprezentacji ZSRR. W 1956 roku zaczął trenować "Torpedo". Wraz z nim wielu starszych graczy zostało wykluczonych z zespołu, co wywołało niezadowolenie wśród fanów i patronów klubu.

W 1957 roku rozpoczął pracę w młodzieżowej szkole piłkarskiej. W 1960 r. Był w CSKA. Wraz z nim drużyna zatrzymała się dwa razy od medali, zajmując czwarte miejsce. Podobnie jak w stolicy "Torpedo" trener Konstantin Beskov podjął ostre odmłodzenie kompozycji, co również wywołało niezadowolenie wpływowych przywódców.

Praca w drużynie narodowej

1964 Mistrzostwa Europy

W 1963 r. Został starszym trenerem drużyny narodowej. Konstantin Ivanovich Beskov z powodzeniem przeprowadza turniej kwalifikacyjny do Mistrzostw Europy. Radzieccy piłkarze pokonują Włochy (2: 0, 1: 1) i Szwecję (3: 1, 1: 1) z losowania.

Euro przechodzi w Hiszpanii natychmiast po etapie półfinałów. Drużyna ZSRR pokonuje Danię z wynikiem 3: 0. W ostatecznym meczu z gospodarzami w meczu otwarcia zespoły wymieniają się golami. Wynik 1: 1 trwał prawie do samego końca, aż Marcelino w 84. minucie przyniósł Hiszpanii zwycięstwo. Pomimo medali srebrnych, Beskova zostaje zwolniona. Według plotek sekretarz generalny Nikita Chruszczow nalegał na to z powodu klęski w finale.

W Mistrzostwach ZSRR

Po skandalicznej rezygnacji Beskova trenował "Dawn" z Woroszyłowca w Pierwszej Lidze. Po zabraniu zespołu w 21 miejscach, bohater naszego artykułu kończy sezon na trzeciej linii stołu turniejowego, kładąc podwaliny pod jego wejście do Wyższej Ligi na następny rok.

W 1966 r. Wieloletni szef moskiewskiej "lokomotywy", a następnie do "Dynamo". Dwa razy zdobywa srebro sowieckiego mistrzostwa, wygrywa trzy zwycięstwa w pucharze kraju. W piłce nożnej Konstantin Beskov był niekwestionowanym autorytetem. Został pierwszym trenerem, który osiągnął sukces w europejskiej konkurencji.

Sezon 1971-1972 w Pucharze Zdobywców Pucharów "Dynamo" rozpoczyna się zwycięstwem w Grecji nad "Olympiakos" (2: 0). Potem przegrywają w Moskwie z wynikiem 1: 2, ale idą do następnej rundy. Tutaj z pewnością mają do czynienia z belgijskim klubem "Germinal Beershot" - dwa zwycięstwa z takim samym wynikiem (3: 1).

W 1/4 finału podczas wizyty Jugosłowiańska Czerwona Gwiazda (2: 1) zostaje pobita, gra powrotna kończy się remisem (1: 1). W półfinałach oba mecze przeciwko Berlinowi "Dynamo" kończą się tym samym wynikiem - 1: 1. Oddziały Beskova osiągają finał, dzięki zwycięstwu w rzucie karnym.

Finał odbywa się w Barcelonie na stadionie Camp Nou. Po pierwszej połowie Scottish Rangers wygrywa z wynikiem 2: 0. Na początku drugiej połowy Johnston zdobywa trzecią bramkę, po tym jak Moskale zdążyli zacząć realizować swoje chwile. Na 60 minutach Estrek zdobywa punkty, a na 87 - Koła zamachowe. Wynik - porażka z wynikiem 2: 3. Dynamo staje się pierwszym radzieckim klubem, który trafia do finału Eurocupu.

Era w Moskwie "Spartak"

Zdjęcie Konstantina Beskova

W obozie "czerwono-białych" Beskov był w jednym z najbardziej krytycznych momentów w ich historii, kiedy zespół poleciał do pierwszej ligi.

W 1977 roku drużyna wygrała mistrzostwo Pierwszej Ligi. W 38 meczach Spartak zdobywa 22 zwycięstwa, strzelając 83 gole. Zespół powraca do elitarnego oddziału radzieckiej piłki nożnej. Podstawa zespołu jest wówczas nieznana każdemu Rinatowi Dasaevowi, Georgowi Yartsevowi, Sergeyowi Shavlo, Yuri Gavrilovowi, zaproszonemu przez Beskova.

W 1978 r. "Spartak" zajął piąte miejsce, a następnie zdobył mistrzostwo ZSRR. Potem, przez 9 lat, zespół konsekwentnie wygrywał. W 1979 i 1987 roku wygrał ponownie, pięć razy stając się drugim i dwukrotnie trzecim. Beskov uczynił podstawą wielu młodych graczy, często nawet dwudziestoletnich. Liderzy klubu wyrastają z nich - Oleg Romantsev, Jewgienij Kuzniecow, Fiodor Czerenkow, Borys Pozdnyakow, Giennadij Morozow.

Drugi przyjazd do reprezentacji narodowej

Konstantin Ivanovich Beskov

W 1979 roku, równolegle z pracą w "Spartaku", Beskov został trenerem reprezentacji narodowej. W 1980 roku na igrzyskach olimpijskich drużyna zdobyła brązowe medale.

Następnie odbywa się turniej kwalifikacyjny do Mistrzostw Świata w Hiszpanii. Na mistrzostwach świata Beskov odchodzi jako główny trener z dwoma wyższymi mentorami - Nodarem Akhalkatsim i Valerym Lobanovskym. Bohater tego artykułu sam później twierdził, że zaprosił ich w celu zapewnienia, że ​​ich zawodnicy dotarli na czas, nie spodziewając się, że również wyruszą do Hiszpanii. W rezultacie w zespole zaczęły się konflikty, zespół nie rozpadł się na grupy.

W tym przypadku można było opuścić grupę. Po przegranym meczu z Brazylijczykami (1: 2) sowieccy gracze pokonali Nową Zelandię (3: 0) i związali się z Szkotami (2: 2). Zgodnie z regulaminem tego turnieju, zespół dostał się do drugiej fazy grupowej, gdzie pokonał Belgów (1: 0), związał się z Polakami i odpadł z powodu najgorszej różnicy między straconymi bramkami i bramkami. Wynik ten został uznany za nieudany, Beskova została zwolniona.

Konstantin Iwanowicz również doznał porażek w krajowych mistrzostwach. Po czwartym miejscu w 1988 roku został zwolniony.

Ostatnie lata

Los Konstantina Beskova

Na początku lat 90. wybitny trener był wiceprezesem Związku Piłki Nożnej. W 1991 roku prowadził zespół "Asmaral", z którym wygrał turniej strefowy w drugiej lidze, przyniósł go do najwyższej ligi, w której zespół zdołał ukończyć siódmą.

W latach 1993-1995 ponownie trenował Dynamo, dzięki któremu udało mu się zdobyć srebrne medale Mistrzostw Rosji i wygrać puchar. Na tej ważnej uwadze zakończyła się jego kariera. Wiele osób pamięta swój oryginalny styl oglądania gry nie z krawędzi, ale z trybun.

6 maja 2006 roku zmarł po długiej chorobie. Grób Konstantina Iwanowicza Beskova znajduje się na cmentarzu Vagankovo. W pamięci fanów pozostał jednym z najbardziej udanych i oryginalnych sowieckich trenerów.

Po jego śmierci zorganizowano turniej ku pamięci Konstantina Beskova, który odbywa się corocznie do dziś.