Zasady boksowania Ile rund w boksie? Bokserski sędzia

19.03.2019

Od starożytności ludzie uwielbiali spektakularne walki walczących na pięści. W dzisiejszych czasach walki na śmierć już zapadły w zapomnienie, ale sama sztuka walki przekształciła się w sport zwany boksem. Ten kierunek rywalizacji jest doceniany na całym świecie, a angażują się w niego miliony ludzi. W związku z tym należy rozważyć w artykule zasady boksu, jego cechy i subtelności. zasady boksu

Tło historyczne

Amatorski boks wywodzi się z Albionu. W związku z tym logiczne wydaje się, że w Anglii powstało pierwsze skojarzenie amatorskich bokserów. Stało się to w 1881 roku. Siedem lat później podobna struktura powstała w Ameryce Północnej, gdzie wskazano również pierwsze zasady boksu. Trzecim krajem, w którym sporty walki stały się popularne i zyskały poparcie, była Francja.

Dzisiaj amatorskie związki bokserskie każdego kraju podlegają głównej strukturze tego sportu - AIBA. ile rund w boksie

Najważniejsze wydarzenia

Zasady boksują, że zawodnik ma główne zadanie na polu ringu, które ma trafić przeciwnika i zdobyć punkty. Uważa się, że idealna opcja doprowadza przeciwnika do stanu, w którym nie będzie mógł kontynuować dalszej walki. Wojownicy muszą nosić specjalne rękawiczki i muszą mieć bandaż bokserski.

Zwycięski system

Mecz bokserski rozpoczyna się od uderzenia w gong. Przeciwnicy starają się zdobywać punkty, dosłownie pokonując się pięściami, a ściślej - zamkniętą częścią stawów ręki. W tym przypadku uderzenia są dokonywane wyłącznie w dozwolonych strefach - ciało powyżej pasa, boczne i czołowe części głowy. Warto zauważyć, że nawet bardzo wyraźne trafienia w ręce przeciwnika nie dają żadnych punktów atakującemu wojownikowi, ponieważ sędziowie nie oceniają i słabo uderzają. Ważne zastrzeżenie: skomputeryzowany system punktacji stosowany w zawodach nie przydzieli komuś jednego punktu, dopóki co najmniej trzech sędziów nie zgodzi się z tym faktem. Każdy sędzia, nawiasem mówiąc, ma dwa guziki, po jednym dla każdego boksera.

Jeśli zawodnicy wkroczyli na giełdę z uderzeniami, a żaden z nich nie miał fizycznej możliwości zadawania twardego, akcentowanego ciosu, sędziowie czekali na koniec tego odcinka i przypisali wynik temu, który pokazał się lepiej. Zasady amatorskiego boksu przewidują, że pod koniec pojedynku zwycięstwo zostanie przyznane zapaśnikowi, który zdobył więcej punktów. Kiedy wskaźnik ten jest taki sam dla obu sportowców, sędziowie określają najlepszy na podstawie bardziej pewnej walki i wyższości techniki. Cóż, jeśli powyższe czynniki są identyczne, sędziowie preferują tego, który bronił się lepiej podczas walki. sędzia bokserski

Więcej o sądzeniu

Sędzia w boksie jest osobą upoważnioną do monitorowania ścisłego przestrzegania obowiązujących zasad i zasad prowadzenia działań wojennych i punktów.

Absolutnie każda konkurencja jest obsługiwana przez całą brygadę sędziów. Główna odpowiedzialność spoczywa na głównym sędziu, który nie tylko ściśle monitoruje zgodność z obowiązującymi przepisami, ale ma również prawo do podjęcia ostatecznej decyzji w każdej kontrowersyjnej lub technicznej kwestii, która może powstać podczas turnieju lub walki.

Natychmiast po działaniach zawodników na ringu, pięciu zwycięzców bocznych decyduje o zwycięstwie. Zasady boksu pozwalają na obecność trzech bocznych sędziów, ale w tym przypadku rywalizacja musi być na poziomie nie wyższym niż mistrzostwa regionalne.

Chronometrażysta to osoba, która monitoruje czas bitwy i daje odpowiednie sygnały do ​​rozpoczęcia i zakończenia walki. Sędzia informujący ostrzega widzów i zawodników o wszystkich niezbędnych informacjach zarówno podczas zawodów, jak i podczas przerw. Bezpośrednio sędzia w ringu dokładnie monitoruje wykonanie zasad przez bokserów i, jeśli to konieczne, daje im polecenia i komentarze, ostrzeżenia. Do obowiązków komendanta turnieju należy zapewnienie uczestnikom niezbędnego wyposażenia technicznego i ekonomicznego. zasady amatorskiego boksowania

Interesujący fakt

Amatorskie konkursy mają prawo służyć sędziom, sędziom każdej płci. Mężczyźni i kobiety są absolutnie równi w tej kwestii. Jednak sędziowie, którzy kontrolują walki profesjonalistów, nie mogą pracować w amatorskim ringu.

Oddzielenie ciężaru

Kategorie wagowe w boksie Amator ma 11 dywizji. Ich nazwiska są bezwzględnie warunkowe, ponieważ oficjalna dokumentacja sportowa wskazuje tylko oznaczenie w kilogramach. Lista w ogólnej formie jest następująca:

• Minimalna waga (wojownik powinien ważyć do 48 kilogramów).
  • Najlżejsza kategoria (do 51 kilogramów).
  • Pierwszy ciężki ciężar (do 91 kg).
  • Kategoria waga ciężka (powyżej 91 kg).

zasady konkurencji w boksie

Rozdzielenie według wieku

Zasady zawodów w boksie, zgodnie ze zmianami wprowadzonymi do nich od 01.01.2017, określają nazwy grup zawodników i ich wiek:

• Chłopcy i dziewczęta, średni wiek - 12-13 lat.
  • Chłopcy i dziewczęta, starszy wiek - 14-15 lat.
  • Juniorzy i juniorzy - 16-17 lat.
  • Juniorzy - 18-22 lat.
  • Kobiety i mężczyźni - 18-40 lat.

Zauważ, że wcześniej, maksymalny wiek amatorskich bokserów, którzy mają prawo do rywalizacji w turniejach międzynarodowych, wynosił 34 lata, a teraz 40 lat. zasady początkującego boksu

Walka

A ile rund w boksie? To zależy od wieku wojowników. Sportowcy w wieku 12-13 lat spędzają trzy rundy trwające poniżej jednej minuty i połowy każdego, juniorzy - trzy rundy po 2 minuty, u dorosłych - trzy rundy po 3 minuty. W tym samym czasie między rundami wymagana była jedna minutowa przerwa. Dotyczy to doświadczonych sportowców.

Zasady boksowania dla początkujących informują, że w wieku 12-13 lat nowicjusze spędzają trzy rundy jednej minuty, młodzi nowicjusze również mają 3 rundy 1 minuty, a dorośli trzy rundy dwie minuty.

Bez względu na wiek, zawodnik, który boksuje krócej niż trzy miesiące, nie może wziąć udziału w żadnym turnieju.

Esencja bitwy

Nokaut i knockdown są tym, do czego dąży każdy bokser. W trakcie pojedynku uważa się, że zawodnik został powalony, jeżeli po nieudanym uderzeniu przez przeciwnika dotknie podłogi dowolną częścią ciała, z wyjątkiem stóp. Ponadto, knockdown jest uważany za bezradny powiesić na linach lub za nimi po uderzeniu, lub sportowiec jest na nogach, ale z pewnością ma trudności w kontynuowaniu walki. Kiedy zawodnik jest powalony, sędzia liczy się z nim do 10. Jeśli po tym zawodnik nie będzie w stanie kontynuować walki, jego przeciwnikowi zostanie przyznane zwycięstwo przy nokaucie.

Kiedy bokser jest w stanie natychmiast wstać po otrzymaniu ciosu, to w każdym razie sędzia policzy go do 8. A po walce nadal będzie. Gong od uderzenia myśliwca może uratować tylko w ostatniej rundzie walki. W pozostałych rundach odliczanie zostanie wykonane po gongu.

W tych rzadkich przypadkach, gdy obaj zawodnicy są jednocześnie powalani, odliczanie zostanie utrzymane, aż jeden z nich znajdzie się w tym stanie. Jeśli obaj nie mogą dojść do siebie po 10 sekundach, wtedy zwycięstwo zostaje przyznane temu, który zdobył najwięcej punktów w momencie zatrzymania. kategorie wagowe w amatorskim boksie

Naruszenia i odpowiedzialność

Bez względu na liczbę rund w polu, sędzia ma prawo wydać ostrzeżenie bokserowi lub zdyskwalifikować go. Jeśli naruszenie jest niewielkie, sędzia może nawet nie zatrzymać walki, ale zrób komentarz w przerwie między rundami. Trzy dźwięczne uwagi za naruszenie tego samego typu są automatycznie przekształcane w ostrzeżenie. Z kolei trzy ostrzeżenia - jednoznaczna dyskwalifikacja. Podczas każdego ostrzeżenia sędzia musi przerwać walkę, powiadomić o tym fightera i powiadomić sędziów bocznych. Jedno celowe naruszenie wystarczy do dyskwalifikacji.

Główne naruszenia w boksie to:

• Uderzenie poniżej pasa, kolana, stopy, łokcia, ramienia, przedramienia, otwartej rękawicy, krawędzi dłoni, z tyłu, tyłu głowy, nerek, szyi.
  • Używanie uduszających przyjęć, wstrząsów, trzymanie przeciwnika, lin.
  • Naciskając przeciwnika na liny, rzuty, paski, niskie spadki ciała.
  • Przeprowadzaj ataki na leżącego lub rosnącego przeciwnika.
  • Pasywny styl ochrony, odwracanie się, mówienie, obrażanie.
  • Ignorowanie poleceń sędziego.
  • Celowe plucie kapa.

Jeśli chodzi o możliwe wyniki walki, opcje są następujące:

• Zwycięstwo w punktach.
  • Przeciwnik odmawia kontynuowania walki, lub jego drugi robi to za niego.
  • Zwycięstwo z powodu wyraźnej przewagi. W przypadku przerwy w punktach 20 jednostek, ta opcja jest możliwa. Powalenia również odgrywają rolę: wszystko zależy od kwalifikacji sportowców, ale maksymalnie 3, a myśliwiec jest uważany za przegranego.
  • Zatrzymaj walkę z powodu niemożności jej kontynuowania. Jest to możliwe z powodu obrażeń.
  • Zwycięstwo z powodu dyskwalifikacji przeciwnika.
  • Zwycięstwo przez nokaut.
  • Zwycięstwo z powodu niestawienia się przeciwnika.
  • Zwycięstwo dokonane na podstawie decyzji Komisji Sędziowskiej.
  • Rysuj Nie zawsze jest możliwe, ale tylko w przypadkach, gdy jest to określone w regulaminie konkursu.

Warto zauważyć, że przed każdą walką lekarz jest zobowiązany do zbadania boksera i wyciągnięcia wniosku o jego przydatności do walki. W trakcie bitwy trzech lekarzy znajduje się w pobliżu gongu, a każdy z nich może przerwać walkę, jeśli istnieją istotne medyczne przesłanki.